روبوستا چیست؟

نژاد قهوه روبوستا چیست و چه خواصی دارد؟

به احتمال زیاد اسم روبوستا برایتان آشناست مخصوصا اگر علاقمند به قهوه باشید. روبوستا نام یک نژاد از قهوه است که تقریبا در همه موارد از خواهرش عربیکا ضعیف تر است زیرا داری قند ، اسیدیته و چربی کمتری نسبت به عربیکا می باشد. با این حال به دلیل کافئین بالا، باعث هوشیاری بیشتر و افزایش تمرکز قوی تر می شود.
همچنین تاثیر بیشتری روی چربی سوزی دارد و باعث بهتر شدن عملکرد فیزیکی بدن می شود. اگر علاقمند هستید تا با نژاد قهوه روبوستا بیشتر آشنا بشوید، دعوتتان می کنیم این مطلب را تا آخر مطالعه کنید.

قهوه روبوستا

قهوه روبوستا نوعی دان قهوه است که از گیاه Coffea Canephora  بدست می آید ، به همین دلیل به نام علمی  Canephora  نیز شهرت دارد .

ربوستا سالانه حدود 25 درصد تولیدات قهوه جهان را به خود اختصاص میدهد. کشور ویتنام بیشترین مزارع قهوه روبوستای جهان را در خود جای داده و از نظر مرغوبیت قهوه نیز جزو بهترین کشور های تولید کننده قهوه روبوستا قلمداد می شود .

تاریخچه:

اولین بار قهوه روبوستا در قرن 18 میلادی در کشور کنگو توسط بلژیکی ها کشف شد. و با نام Coffea canephora  نام گذاری شد ، با این حال این درخت جزو درختان بومی جنگل های استوایی نزدیک دریاچه ویکتوریا در کشور اوگاندا نیز به شمار می رود.

این نوع قهوه حدود یک سال بعد برای اولین بار وارد آسیا شد و در کشور هایی که قهوه عربیکا کشت می کردند پرورش داده شد.

در سال 1869 به علت آفتی که باعث از بین بردن درخت قهوه عربیکا در سریلانکا ، اندونزی و … و مقاوم تر بودن درخت قهوه روبوستا به این نوع آفت ، مزارع قهوه زیر کشت کشور های آسیای جنوب شرقی ، همچون اندونزی  ، هند و ویتنام  و … را به خود اختصاص داد.

ویژگی دان قهوه روبوستا

ویژگی های ظاهری:

   شکل میوه و دانه قهوه گرد است. خطی که دانه را به دو قسمت تقسیم می کند نسبتا صاف و مستقیم است.

دانه روبوستا

ویژگی های گیاه:

مقاومت بیشتری نسبت به درخت عربیکا دارد و ارتفاع از سطح دریا در این نوع گیاه بین 0 تا 800 متر می باشد به همین دلیل پیچیدگی دان کمتر است وطعم محدودتری در خود جای داده است..

درخت روبوستا مقاومت بیشتری به آفت های درختی و کم آبی  دارد و همچنین هزینه کاشت و نگهداری کم این درخت باعث شده در کشور های جنوب شرقی آسیا تولید خوبی از خود نشان دهد.

درخت روبوستا

ویژگی های طعمی:

   عطر و طعم قهوه روبوستا به اندازه قدرت درخت ، قوی نیست ، به این دلیل که مقدار کم تری مواد مغزی به گیلاس قهوه می رسد. که مستقیما روی کیفیت قهوه تاثیر گذار خواهد بود.

این نوع قهوه تقریبا در همه موارد از نوع عربیکا ضعیف تر است زیرا داری قند ، اسیدینه و چربی کمتری نسبت به عربیکا می باشد و همچنین به دلیل کافئین بالا و اسید کلروژنیک زیاد دارای طعم تلخ می باشد

 خواص:

 قهوه روبوستا نیز مانند سایر انواع قهوه می باشد با این تفاوت که به علت وجود کافئین بیشتر باعث هوشیاری بیشتر و افزایش تمرکز قوی تر می شود. همچنین تاثیر بیشتری روی چربی سوزی دارد و باعث بهتر شدن عملکرد فیزیکی بدن می شود.

قهوه روبوستا به دلیل کافئین بالایی که دارد یک شات اسپرسو آن،  انرژی تمام روز را برای شما فراهم خواهد نمود.

مزایای قهوه روبوستا

  • کشت آسان
  • کم چرب
  • کافئین بالا ( حدود 2.7 درصد در مقابل 1.5 درصد قهوه عربیکا)
  • هزینه پایین تر

معایب قهوه روبوستا

  • طعم محدودتر
  • تلخی بالا
  • کیفیت پایین.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید