روش های تهیه و دم آوری قهوه

با انواع روش های تهیه و دم آوری قهوه آشنا شوید

قهوه از پر طرفدار ترین نوشیدنی های جهان است که افراد مختلف با سن و جنس و علایق مختلف در سرتاسر جهان به آن علاقمند هستند و آنرا مصرف میکنند. اما تهیه و دم آوری این نوشیدنی انواع گوناگونی دارد که هر کس بنابر سلیقه و ذائقه اش ممکن است یکی یا بعضی از این روش ها رو انتخاب کند.

در این مقاله معروف ترین روش های تهیه و دم آوری قهوه را بطور خلاصه معرفی میکنیم تا بعدا هر کدام را جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.

قهوه ترک

قهوه ترک بسیار نرم آسیاب می شود و به وسیله قهوه جوشهای معمولی (ایبریک یا جذوه)همراه آب و گاهی اوقات شیر روی  شعله گاز آماده می شود و دارای کف روی فنجان و مقداری لرد در ته فنجان می باشد.

قهوه ترک

قهوه فرانسه

قهوه فرانسه با دستگاه قهوه ساز و یا فرانسه ساز (فرنچ پرس) دم می شود  به صورتی که قهوه  در داخل فیلتر کاغذی(در دستگاه های برقی) و فیلتر توری (در فرنچ پرس ها)مانده و فقط عصاره قهوه به وسیله آب گرم خارج شده و در مخزن دستگاه جمع می گردد ، قهوه فرانسه مانند چای رقیق و فاقد کف و لرد ته فنجان است و معمولا در لیوان معمولی سرو می گردد.

در کل یکی از آسان ترین روش های دم کردن انواع قهوه را می توان قهوه فرانسه نام برد.

قهوه فرانسه

قهوه اسپرسو

اسپرسو در واقع روشی برای تهیه قهوه است که این روش با عبور آب نزدیک به نقطه جوش و تحت فشار از قهوه آسیاب شده، در کمتر از ۲۵ ثانیه انجام می شود.  یک شات اسپرسو Espresso حجمی حدود ۲۵-۳۰ میلی لیتر دارد که به آن سینگل اسپرسو single espresso یا یک شات اسپرسو گفته می شود. اسپرسو در اواخر قرن بیستم در ایتالیا ابداع شد و در بین نوشیدنی های قهوه دارای بیشترین میزان کافئین است.

قهوه اسپرسو

قهوه های دمی

امروزه با پیشرفت صنعت قهوه و تبدیل آن به یکی از پر سود ترین تجارت ها روش های مختلف دم کردن نیز در دنیا باب شده . یکی از روش های بسیار محبوب این روز ها دم آوری قهوه بصورت قطره ای و فیلتری می باشد که با استفاده از قهوه ساز های خاصی همچون سایفون , کمکس و V60می باشد. در این نوع دم آوری معمولا آسیاب قهوه درشت تر و تقریبا هم اندازه با آسیاب فرانسه می باشد. در این نوع دم آوری معمولا یک قهوه صاف بدون لرد(ته نشین ) و معمولا فاقد کف را خواهید داشت.

دم آوری قهوه با کمکس

قهوه فوری

به طورکلی باید گفت به قهوه هایی که در یک روند و با یک سری متد های خاص هر کارخانه ای به طور مثال (شرکت نسکافه) فراوری شده و به صورتی تبدیل می شود که با آب جوش یا شیر به شما یک نوشدنی آماده بدهد قهوه فوری یا به اصطلاح انگلیسی (Instant coffee) گفته می شود .بسیاری از این قهوه های فوری با ترکیب های مختلف و فراوری های مختلف عرضه می شود.

دم آوری قهوه فوری

نتیجه گیری

نمیتوان هیچیک از این روش ها را بهتر از دیگری دانست و همه اش بستگی به ذائقه و سلیقه شما دارد که کدام یک از قهوه های تهیه شده در روش های بالا را بپسندید. ما در فروشگاه ویچینو، تقریبا همه تجهیزات لازم برای هر کدام از این روش ها را در اختیار شما میگذاریم. کافیست هر کدام را امتحان کنید تا قهوه مورد علاقه خود را پیدا کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید