گیاه قهوه

آشنایی با گیاه قهوه

شکوفه های گیاه قهوه

میدونستین که اسم قهوه بر گرفته شده از نام لاتین Coffea است که نام یک نوع درخت است؟ این گیاه همیشه سبز در حین شکوفه دادن شکوفه هایی شبیه به گل یاسمین دارد و حین رسیدن، میوه هایی شبیه به گیلاس آن به رنگ قرمز و زرد در می آیند. درخت قهوه یک گیاه گرمسیری است که تا ارتفاع حدود 10متر رشد می کند. گیاه قهوه در مناطق جغرافیایی با شرایط خاص اقلیمی بین مدار رأس السرطان و رأس‌الجدی رشد می کند که آن را با نام Coffee Belt یا همان کمربند قهوه می نامیم.


کاشت گیاه قهوه

دانه های قهوه پس از کاشت در خاک 3 تا 5 ماه طول می کشد تا جوانه بزنند. وقتی که آن دانه ها جوانه می زنند و از خاک خارج می شوند با نام سربازان (Soldiers) خوانده می شود.
7 تا 9 ماه طول می کشد تا تبدیل به نهال های کوچک شوند. 3 تا 5 سال طول می کشد تا رشد کنند و شکوفه دهند. 9 تا 12 ماه طول می کشد تا شکوفه های آن ها به میوه های رسیده تبدیل شوند. . معروف ترین گونه های زیر کشت قهوه که پر مصرف ترین گونه های موجود هستند, عربیکا و کانفورا (روبوستا) نام دارند.

میوه قهوه


عربیکا

محبوب ترین گونه قهوه که بیش از 60 درصد مصرف جهانی قهوه را به خود اختصاص داده . پیدایش این گونه به اتیوپی و مناطقی نزدیک به یمن باز می گردد.
این گونه قهوه در کشور هایی همچون برزیل, کلمبیا و اتیوپی کشت می شود. زمان رسیدن آن نسبت به گونه روبوستا دیرتر است.
درختان عربیکا در سایه, رشد بهتری دارند. به همین دلیل در مزارع قهوه درختان با ارتفاعات زیاد می کارند(800 تا 2400 متر از سطح دریا) که درختان قهوه در سایه آن ها قرار گیرد.

روبوستا

گونه روبوستا غالباً برای تمامی علاقه مندان به قهوه به عنوان گونه ای با کافئین بالا یاد می شود. خاستگاه پیدایش آن کنگو و رواندا می باشد. ارتفاع مناسب کشت این محصول صفر تا 800 متر از سطح دریا است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید